آب رو یا گاتر چیست و در ساندویچ پانل چه کاربردی دارد

برای پاسخ به سوال گاتر چیست و چه کاربردی در ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری دارد، می توان گفت در بحث ساندویچ پانل گاتر یک ناودان است که بر روی سقف های شیروانی قرار می گیرد و سبب می شود آب حاصل از برف و باران روی پشت بام درون این گاتر ها یا همان آب رو ها ریخته شود. بعد از اینکه آب حاصل از برف و باران در درون این گاتر جمع شد و پس از اجرای ساندویچ پانل به راحتی از طریق لوله به محل مورد نیاز هدایت می شود. تا به اینجا تا حدودی دانستید که گاتر چیست اما قابل به ذکر است که آب رو یا همان گاتر انواع مختلفی دارد و هزینه هر کدام متفاوت است.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم؟

گاتر چیست

گاتر چیست

نحوه اجرای آب رو یا گاتر آسان است و دشواری ندارد. به دلیل اینکه این آب روها دارای وزن مناسبی هستند می توانید آنها را در ارتفاعات بلند به راحمل و نصب نمایید. در اصل در اجرای ساندویچ پانل در حالت استفاده به عنوان ساندویچ پانل سقفی از گاتر یا همان آب رو نیز استفاده می شود تا آب برف و باران به درون سازه راه پیدا نکند. رعایت کردن نکات کوچک و تمیز کاری در اجرای ساندویچ پانل از ویژگی های مهم زمان نصب و اجرا می باشد و تا به اینجا تا حدودی دانستید که گاتر چیست و شما می توانید برای خرید و نصب گاتر و سازه ساندویچ پانل با ما تماس بگیرید.

گاتر چیست

همه چیز درباره ی آب رو یا گاتر

انواع گاتر

می توان گفت انواع آب رو یا همان گاتر به صورت زیر دسته بندی می شوند:
• آب رو لندنی (دایره ای شکل)
• آب رو جعبه ای یا چهار گوش
• آب رو کناری
• آب رو فیتیله ای (سوئدی-مخفی)
• آب رو وسط

مراحل اجرای گاتر در نصب ساندویچ پانل

حال که تا به اینجا دانستید که گاتر چیست و همچنین با انواع آن آشنا شدید قطعا مشتاق هستید که مراحل اجرای آن را نیز بدانید از این رو در ادامه مراحل اجرای گاتر در نصب انواع ساندویچ پانل از جمله ساندویچ پانل دیواری را برای شما بیان خواهیم کرد. روش اجرا و نصب آّب روها در فرایند نصب ساندویچ گانل خیلی سریع و راحت است اما نکات ریزی دارد که باید در هنگام نصب مورد توجه قرار بگیرد. مراحل نصب آن به این صورت است:
1. جوشکاری فریم های گاتر
2. نصب فریم ها
3. متصل کردن لبه فریم ها
4. جوشکاری ورق و خم پیشانی به پروفیل ها
5. جوشکاری ورقهای دامپا
6. نصب آب رو

گاتر در ساندویچ پانل

کاربرد آب رو در ساندویچ پانل

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد ” گاتر چیست “ و چگونه در اجرای ساندویچ پانل به کار می رود. برای جمع آوری آب های سرازیر شده از سقف شیبدار ساندویچ پانل باید دور تا دور محیط سقف در قسمت شیب از آب رو استفاده کرد. آب رو به کانال یا جوی اطلاق می شود که مسیر آب را هدایت می کند. برای ایجاد گاتر یا همان آّب رو از ورق های فلزی گالوانیزه به ضخامت 1.5 تا2 میلی متر استفاده می شود که با توجه به نوع درخواست مشتری دارای مقطع مختلف است.
برای جمع آوری آب از بخش کف آب رو از نافی استفاده می شود که این نافی به کمک یک لوله پی وی سی آب را به کف زمین و بخش سنگ شور هدایت می کند. اکثرا طول این گاترها از 2 تا 6 متر می باشد که نقاط اتصال آن را با استفاده از جوش پر می کنند و سپس بر روی نقاط جوش داده شده از ماستیک استفاده می شود که همه منافذ کاملا پر می شود.

گاتر در ساندویچ پانل

مشخصات فنی آب رو ها

در ساخت آب رو از ورق گالوانیزه معمولی یا رنگی استفاده می شود شکل آب رو ها نیز همانطور که در بالا هم اشاره شد به صورن هلالی یا چهار گوش است. ضخامت ورق های مصرفی بر حسب نوع طراحی آب رو متفاوت است. طول گاتر نیز بین 25 تا 6 متر متغیر است و به شرایط سازه و سفارش مشتری نیز بستگی دارد. گاتر ها در لبه پایینی سقف های شیروانی نصب می شوند و تماس باران با سازه را به حداقل می رسانند.
اما یک مشکل در آب رو ها وجود دارد و آن این است که بعد از استفاده چندین ساله از آنها، خوردگی پیدا می کنند و لازم است که هر چند سال یکبار تعویض شوند. در نظر داشته باشید که نصب آب رو برای ساندویچ پانل های سقفی ضروری است چرا که در دراز مدت می تواند خسارت های بسیاری برای سازه در بر داشته باشد. توجه داشته باشید که همه آب رو ها به دلیل تماس طولانی مدت با رطوبت دچار پوسیدگی می شوند با این حال اگر ورق مصرفی در ساخت گاتر از انواع بی کیفیت و با پوشش عالی کم ضخامت باشد سریع تر خراب شده و به تعمیرات نیاز پیدا می کند. از این رو توصیه می شود تا برای پیشگیری از خرابی زودهنگام، گاتر مرغوب و ساندویچ پانل متراژ پایین را از تولید کننده های معتبر  خریداری نمایید.

سخن پایانی

ساندویچ پانل یکی از مصالحی می باشد که امروزه کاربرد فراوانی در ساخت و ساز دارد که از دو ورق گالوانیزه، آلوزینک و غیره تولید می شود که در میان آن عایقی با فوم پلی استایرن، پلی یورتان، پشم سنگ، فوم XPS، پشم شیشه و در دو نوع ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی وجود دارد. در این مقاله سعی کردیم تمام مطالبی که در رابطه با گاتر یا همان آّب رو است را جمع آوری نماییم از این رو در این مقاله توضیح دادیم که گاتر چیست و انواع آن را نیز بیان کردیم. همچنین با کاربرد آن و مراحل اجرای آن نیز آشنا شدید و در آخر نیز برای شما مشخصات فنی گاتر را بیان کردیم تا با دانش کامل به خرید آن بپردازید تا بتوانید یک انتخاب درست و مناسب داشته باشید.

منبع:

rain gutter

امتیازدهی