فلاشینگ چیست و چه کاربردی در ساندویچ پانل ها دارد؟

فلاشینگ چیست و چه کاربردی در ساندویچ پانل ها دارد؟

قبل از پاسخ به پرسش فلاشینگ چیست باید یادآور شویم همانطور که استحکام یک ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده، امروزه نمای زیبای ساختمان نیز مورد توجه واقع شده است. فاصله‌ی بین درز‌ها نمای جالبی ندارد و بخاطر همین ورق‌های فلاشینگ نما، برای پنهان کردن آن‌ها نیاز است. با استفاده کردن از فلاشینگ نما به استحکام و زیبایی ساختمان می‌رسیم که در اجرای ساندویچ پانل موثر است. در واقع فلاشینگ، آن ورقی است که پوشش درز‌های بین ساندویچ پانل‌ سقفی و ساندویچ پانل دیواری و… را جهت جلوگیری از نفوذ آب وزیباسازی پانل به کار می‌رود.

 

ساندویچ پانل دیواری

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل دیواری کلیک کنید

فلاشینگ چیست و انواع آن

در پاسخ به پرسش فلاشینگ چیست باید بگوییم فلاشینگ از پر مصرف‌ترین مصالح ساختمانی برای نما محسوب می‌شود که دارای تنوع بسیار بالایی است. فلاشینگ‌ها در طرح، رنگ و ابعاد دارای انواع متخلفی هستند. بعضی‌ها به دلیل قابلیت و ویژگی مثبت، کاربرد بیش‌تری نسبت به مابقی دارند. از انواع آن می‌توان فلاشینگ مدل یو، فلایشنگ مدل سه پایه، فلاشینگ تاج و زیر تاج، فرم دار شادولین، فلاشینگ صاف و زاویه دار کنج و فلاشینگ مدل نبشی نام برد.

فلاشینگ در واقع یک ابزار است که به وسیله آن سقف شیروانی، پشت بام و قرنیز پنجره را می‌پوشانند تا آب بر روی دیوار‌های ساختمان ریخته نشود. حال فلاشینگ نما ابزاری برای آب‌بندی کردن نمای ساختمان و سازه‌ها را پنهان کردن است. با توجه موارد استفاده ان از ورق‌های گالوانیزه، روغنی سیاه و گالوانیزه رنگی در ضخامت دلخواه تولید می‌شود. بیش‌ترین کاربرد ورق صاف دراین است که از ورود گرد و غبار جلوگیری کند و آب‌بندی و درزبندی انجام نماید. در ادامه ازهر کدام ویژگی‌هایی را بیان می‌کنیم.

فلاشینگ چیست و انواع آن

کاربرد و ویژگی مدل یو در فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ مدل یو باعث برطرف کردن خمیدگی و موج می‌شود و به ظاهر زیبای ساختمان کمک می‌کند. لبه‌هایی به سمت داخل دارای خمیدگی دارد. استحکام و مقاوت خیلی زیادی دارد. در رنگ‌ها و همچنین ابعاد مختلف تولید می‌شود.

کاربرد و ویژگی مدل یو در فلاشینگ چیست

ویژگی مدل سه پایه فلاشینگ چیست؟

از ویژگی‌های این مدل می‌توان گفت که مدل سه پایه در زاویه نود درجه تولید می‌شود. لبه‌های آن خم هستند و از پوسیدگی و خرابی ورق جلوگیری می‌کند. فلاشینگ مدل سه پایه اجازه ورود آب به محیط را نمی‌دهد و در سایز و رنگ مختلف جهت بهره وری تولید می‌شود.

ویژگی فلاشینگ مدل تاج

ویژگی‌های فلاشینگ مدل تاج به صورت زیر است:

 • با زاویه مشخص تولید و عرضه می‌شود
 • از سه بخش رویه، فوم درزگیر و فلاشینگ زیره تشکیل شده است.
 • کاربرد و طرفدار زیادی دارد
 • در رنگ، طرح و ابعاد متفاوت تولید می‌شود.
 • قابلیت آب‌بندی و پوشش موج ساندویچ پانل‌ها را به علت سه مشخصه بالا دارد.

کاربرد فلاشینگ چیست؟

کاربرد اصلی آن‌ها در جهت درزبندی انواع ساندویچ پانل است. اما بهتر است بدانید که فلاشینگ نما‌ها با توجه به نوع و مدل در کاربرد متفاوت هستند. مدل‌های نبشی برای پوشاندن درز‌های سقف و دیوار کاربرد دارد که به صورت افقی به کار می‌رود. برای درزبندی کامل ساندویچ پانل سقفی مدل یو و برای پوشاندن محل اتصال ساندویچ پانل دیواری کاربرد دارد.

برای بخش جلویی ساندویچ پانل سقفی از سه پله استفاده می‌شود؛ چون آن‌ها از ورود نور خورشید جلوگیری می‌کنند. مدل تاج برای بخش بالایی و قسمت تاج سقف سوله به‌کار می‌رود. همچنین برای جا‌هایی که سقف دوشیب داشته، کاربرد دارد. ساندویچ پانل‌ها مانند ساندویج پانل کنج، سقفی و دیواری، سردخانه‌ها و…. زمانی‌که در محل اتصال دیوار‌ها و سقف نصب بشوند درز بین آن‌ها را از دید پنهان می‌کنند. پانل‌ها با توجه به کاربردشان در مکان انواع مختلفی دارند. اندازه‌ی هر فلاشینگ بسته به اندازه نهایی است که متغیر می‌باشند. جنس فلاشینگ‌ها در اکثر مواقع از ورق آهنی گالوانیزه، آلومینیوم و آلوزینک هستند که دارای ضخامت متغیر از چهاردهم به بالاست.

از مزایای اصلی فلاشینگ ایجاد زیبایی، از میان بردن درز‌های مسیر اتصال و دیواره مناسب برای سقف مانند درزبند، غباربند و هوابند است. درادامه مقاله به بررسی فلاشینگ چیست و انواع و فواید آن و اجرای ساندویچ پانل می‌پردازیم.

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

برای نصب سازه ساندویچ پانل دیواری در گوشه‌ها از فلاشینگ کنج کمک می‌گیریم. این نوع از ساندویچ پانل در موارد زیر کاربرد دارد:

 • پوشش دیواره و سقف سردخانه بالا وزیر صفر
 • ساخت سقف و دیواره ساختمان‌های پنلی پیش ساخته
 • پوشش سقف دیواره در تمام کشور برای انواع پروژه‌ها با ساندویچ پانل

کاربرد ساندویچ پانل دیواری

کاربرد ساندویچ پانل سقفی

 • سقف و دیوار سوله و ساختمان‌های صنعتی را پوشش می‌دهد.
 • سقف و دیوار کانتینر حمل و نقل را پوشش می‌دهد.
 • سردخانه‌ها ثابت و متحرک را در زمینه سقف و دیوار پوشش می‌دهد.
 • سقف و دیوار انبار و سیلو را می‌پوشاند.
 • سقف و دیوار مرغداری و دامداری را پوشش می‌دهد.

هنگام نصب پانل سقفی توجه اشته باشید که از فلاشینگ زیر تاج و بالای تاج استفاده شود.

ساندویچ پانل متراژ پایین

از موارد مهم استفاده از ساندویچ پانل متراژ پایین در ساخت کانکس و تریلر است. به دلیل قیمت بسیار مناسب آن برای دیوار سالن، انبار و فروشگاه‌ها به کار می‌رود و به راحتی می‌توان آن را مونتاژ کرد.

عایق بودن این نوع باعث شده تا در مکان‌های صنعتی کاربرد فراوانی داشته باشد. برای ساخت سوله‌ها، سالن‌های ورزشی و اتاق ایزوله نیز خوب است.

نحوه نصب فلاشینگ چیست؟

برای نصب ان‌ها باید نکاتی را رعایت کرد چون در غیر این صورت نمی‌توان ار ویژگی‌ها و کاربردشان به خوبی بهره برد. ابتدا باید با سیمان و سنگ، محل مورد نظر را محکم و صاف زیرسازی کنید. فاصله نما نسبت به دیوار باید حدود سه تا پنج سانت باشد. با بتونه یا جوشکاری محل اتصال بخش‌های مختلف نما را آب‌بندی کنید. سهل انگاری در هر مورد باعث می‌شود تا در ساندویچ پانل‌ ها آسیب بوجود بیاید.

سخن پایانی

در جواب فلاشینگ چیست می‌توان گفت که امروزه علاوه‌بر استحکام سازه‌های ساختمانی، زیبایی نمای خارجی آن‌ها نیز بسیار مهم است که استفاده از فلاشینگ نما باعث می‌شود به هر دوی این خواسته‌ها دست یافت. همانطور که پیش‌تر گفتیم ساندویچ پانل یک محصول است که برای پوشش سقف و دیوار‌ها در ساختمان به کار می‌رود. بیش‌ترین دلیل استفاده از آن‌ها سبک بودن، مقرون به صرفه بودن قیمت آن‌ها و نصب سریع و مقاومت بالای آن است. در عصر جدید کم‌کم به سمت استفاده از فلاشینگ‌ها گرایش پیدا می‌شود و بهتر است که با در نظر گرفتن مزایا و معایب آن بهترین انتخاب را برای ساختمان و سازه‌های خود داشته باشیم.

امتیازدهی