بررسی تفاوت ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل نسبت به مصالح ساختمانی

ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی مدولار است که برای پوشش ساختمان‌ها و سازه‌ها طراحی شده است. این پانل‌ها از دو لایه تشکیل شده‌اند که ساختار بیرونی را تشکیل می‌دهند و فرم، مقاومت در برابر آب و هوا و استحکام را تضمین می‌کنند و در اجرای ساندویچ پانل بسیار کاربردی اند. آن‌ها حاوی هسته ای هستند که خواص عایق حرارتی و صوتی را فراهم می‌کند. ساندویچ پانل سقفی یا ساندویچ پانل دیواری به طور کلی بر اساس ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل گروه بندی می‌شوند.

ساندویچ پانل سقفی

برای اطلاعات بیشتر در مورد ساندویچ پانل سقفی کلیک کنید

مزایای ساندویچ پانل

ساندویچ پانل با هسته‌های EPS (پلی استایرن منبسط شده) ، پشم معدنی و پلی اورتان (PIR یا پلی ایزوسیانورات) همگی به راحتی در دسترس هستند. این مواد عمدتا از نظر ضریب انتقال حرارت، عملکرد عایق صدا، واکنش در برابر آتش و وزن متفاوت هستند. سازه ساندویچ پانل‌ به دلیل تعدادی از مزایا، عمدتا مربوط به هزینه و ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل به طور گسترده مورد تحسین قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از مزایای ساندویچ پانل نسبت به مصالح ساختمانی را شرح داده ایم:

مزایای ساندویچ پانل

نصب سریع و آسان ساندویچ پانل

بر خلاف سیستم‌های سنتی، ساندویچ پانل‌ها قطعاتی هستند که در ابعاد، انواع عایق و رنگ‌های مورد نیاز بر اساس ساختار تاسیسات شما با فرآیندهای مهندسی و کنترل کیفی انجام شده از قبل در محل شما آماده می‌شوند. همچنین نصب انواع ساندویچ پانل‌ با اتصالات کمی ‌روی سطوح پهن بسیار آسان است. با توجه به تجهیزات انتقال در زمان حال و وزن ساندویچ پانل‌ها، حمل و انتقال آن‌ها در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. بنابراین، پروژه شما در یک بازه زمانی کوتاه تحویل داده می‌شود و به شما امکان می‌دهد در زمان صرفه جویی کنید.

ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل

ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل موجب کاهش انرژی مصرف شده که در زمستان برای گرم شدن و در تابستان برای سرمایش است. در واقع کنترل دما در موقعیت‌های مختلف را فراهم می‌سازد و برای عایق کاری ساختمان مناسب است. ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل با استفاده از مواد عایق PUR، PIR، EPS و پشم معدنی عایق حرارتی بالایی دارد. عایق حرارتی ساندویچ پانل ساختمان شما را از هر گونه مشکلی اعم از کپک زدگی و رطوبت ناشی از حرکات حرارتی و تراکم در امان نگه می‌دارد. باتوجه به تنوع ضخامت در مواد عایق ساندویچ پانل‌ها، می‌توان آن‌ها را برای امور مختلف مورد استفاده قرار داد.

ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل​

اقتصادی برای سرمایه گذاری

اجرای ساندویچ پانل در انواع ساختمان‌ها موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود. همچنین می‌توانید به دلیل قابلیت نصب آسان آن، کارهای توسعه و بازسازی ساختمان را بدون وقفه انجام دهید. علاوه بر این، پانل‌ها هم اقتصادی و هم کاربردی هستند. زیرا می‌توان ساندویچ پانل‎ها را جدا و دوباره استفاده کرد. همچنین سبک بودن ساندویچ پانل به شما این امکان را می‌دهد که از لحاظ حمل و نقل و هزینه‌های ساختمان اصلی صرفه جویی کنید. به طور خلاصه، ساندویچ پانل هم یک راه حل سریع و زیبا است و هم برای طول عمرش مقرون به صرفه است.

ظاهر زیبای ساختمان‌های شما

نمای ساختمان شما درست مانند آینه رویاهای شما است. به همین دلیل است که ما هر روز ایده‌های جدیدی را برای زیبایی ساختمان شما به ساندویچ پانل‌ دیواری خود اضافه می‌کنیم. با ساندویچ پانل‌های طراحی شده در رنگ‌های مختلف و ساختاری که امکان قرارگیری افقی، عمودی یا زاویه ای را برای آنها فراهم می‌کند، می‌توانید به دیوارهای بیرونی ساختمان خود جان ببخشید و ظاهر زیبایی به آن بدهید. به دلیل قابلیت استفاده در قسمت‌های داخلی نیز می‌توانید طرح‌های مختلفی را با ساندویچ پانل‌ها ایجاد کنید. بنابراین خرید ساندویچ پانل سقفی و نصب آن، در زیبایی ساختمان شما موثر است 

مقاومت بالا در برابر آتش

اگر ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل را در نظر بگیرید و با توجه به آن ساندویچ پانل مورد نظر خود را انتخاب کنید، می‌توانید از گسترش آتش در ساختمان و اطراف آن جلوگیری کنید تا امنیتتان به خطر نیوفتد. هنگام “انتخاب ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل” برای عایق حریق را در نظر بگیرید. باید عواملی مانند مقاومت در برابر آتش و مدت زمان آن، همچنین اندازه و ارتفاع ساختمان خود را در نظر داشته و ساندویچ پانل‌هایی با پشم معدنی یا هسته‌های PIR را ترجیح دهید.

عایقی مناسب برای آب و هوا

ساندویچ پانل‌ها به لطف جزئیات مفصلی که دارند از نشت هوا و آب جلوگیری می‌کنند. با توجه به مورد تضمین بودن ضریب انتقال حرارت در ساندویچ پانل، گرما در هیچ نقطه ای از ساختمان شما از بین نمی‌رود. بنابراین گرمایش و سرمایش ساختمان خود را تحت کنترل درآورید و از بهره وری انرژی اطمینان حاصل کنید.

ساندویچ پانل‌ها با ساختاری ضد آب، عایق آبی فعال را در برابر شرایط طبیعی مانند برف و باران تضمین می‌کنند و از رطوبت و کپک زدن جلوگیری می‌کنند. از آنجایی که از خوردگی سازه‌های باربر جلوگیری می‌کنند؛ محیطی سالم و راحت را در ساختمان شما فراهم می‌کنند و ساختمان شما قوی تر و بادوام تر می‌شود.

عایقی مناسب برای سر و صدا

یکی از مشکلاتی که اکثریت با آن رو به رو می‌شویم پخش شدن سرو صدای بیرون از منزل به داخل است. خوشبختانه با استفاده از ساندویچ پانل‌ها می‌توان عایق مناسبی برای جلوگیری از سرو صدا ایجاد کرد. ساندویچ پانل‌های سقفی و ساندویچ پانل‌های دیواری با هسته عایق پشم معدنی و سطح ورق فلزی سوراخ دار خود که منجر به ویژگی‌های عایق صدا می‌شود. با ایجاد فضاهای سالم و راحت و عاری از سر و صدا، بهره وری را افزایش داده و از حوادث محیط کار جلوگیری می‌کند.

عایقی مناسب برای سر و صدا

چرا باید از ساندویچ پانل‌ها استفاده کنیم؟

در اینجا تفاوت بین فناوری ساندویچ پانل‌ها نسبت به مصالح ساختمانی در سه زمینه کلیدی نشان داده شده است:

  • هزینه‌های مستقیم

ساخت یک ساختمان در هر یک از این فناوری‌ها به سطوح مخارج سرمایه ای مشابه نیاز دارد. مقایسه در این زمینه شامل هزینه‌های مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل و نقل است.

  •  زمان ساخت 

مدت زمانی که برای ساخت ساختمانی مبتنی بر سنگ تراشی سنتی لازم است امکان دارد به 6 یا 7 ماه برسد. یک ساختمان با همان حجم با استفاده از پارتیشن‌های ساندویچ پانل فقط 1 ماه طول می‌کشد تا تکمیل شود. در تجارت زمانی که به ساخت و ساز اختصاص داده می‌شود مهم است و هر چه زودتر یک ساختمان یا انبار تولیدی برای استفاده راه اندازی شود؛ زودتر می‌توان سرمایه از دست رفته را دوباره به دست آورد. ساختمان‌هایی که از ساندویچ پانل استفاده می‌کنند به جای “ساخت” مونتاژ می‌شوند. مزیت دیگر ساندویچ پانل این است که نیازی نیست منتظر بمانید تا پوسته ساختمان رطوبت اضافی را از دست بدهد.

  •  فرآیندهای ساخت و ساز

موارد مورد نیاز برای ساخت و ساز در بسیاری از صنعت‌ها مهم تلقی می‌شود.. ساخت پارتیشن ساندویچ پانل یک “فرایند خشک” است، یعنی نیازی به آب برای مصالح ساختمانی نیست و فقط به مونتاژ ساختار و ثابت کردن روکش با پیچ نیاز دارد. اما در ساخت سنگ‌تراشی سنتی از «فرایندهای مرطوب» استفاده می‌شود که برای ساخت ملات برای آجرکاری، بتن برای ریخته‌گری یا گچ برای ساخت نیاز به مقدار قابل توجهی آب دارد. برخی از بخش‌های صنعت، مانند فرآوری چوب یا تولید دارو، به سطوح رطوبت نسبی ثابت و کنترل‌شده نیاز دارند که مانع از فرآیندهای ساخت‌وساز مرطوب می‌شود

سخن پایانی

هر نوع ساندویچ پانل بسته به نیاز پروژه به عنوان روکش دیوار و سقف عمل می‌کند. ساندویچ پانل‌ها را می‌توان در انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار داد. با این حال، در حالی که ساندویچ پانل‌ها به طور کلی در کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از پروژه‌های مسکن نیز از پارتیشن‌های ناودانی و ساندویچ پانل استفاده می‌کنند. با توجه به زمان نصب کوتاه و پوشش واحد بزرگ، می‌توان ساندویچ پانل متراژ پایین یا بالا را برای ساختمان‌های انبار، امکانات ورزشی، مراکز خرید، ساختمان‌های اداری و… به کار برد.

امتیازدهی