ایمنی در ساندویچ پانل چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

ساندویچ پانل‌ها از انواع مصالح ساختمان هستند که از دو لایه ورق سبک تشکیل شده‌اند. این دو لایه نازک یک هسته میانی دارند که از جنس فوم عایق است‌. فواید ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری از مزیت سبک بودن و در عین حال مقاومت بالا سرچشمه می‌گیرد که در اجرای ساندویچ پانل بسیار مهم و حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم شما را با ایمنی در ساندویچ پانل آشنا سازیم.

اجرای ساندویچ پانل

برای اطلاعات بیشتر در مورد اجرای ساندویچ پانل کلیک کنید.

اهمیت ساندویچ پانل و ایجاد ایمنی

با افزایش روزافزون مصرف انرژی در جهان، منابع انرژی فعلی باید به موثرترین و مولدترین راه‌ها برای پاسخگویی به چنین تقاضایی مورد استفاده قرار گیرند. بهره وری انرژی به بخشی ضروری از توسعه پایدار تبدیل شده است. زیرا به طور مستقیم بر آینده ما و محیط زیست تاثیر می‌گذارد. صرفه جویی در انرژی همچنین به معنای صرفه جویی در هزینه‌های طولانی مدت برای مصرف کننده است.

در مطالعات مربوط به بهره وری انرژی، سهم ساختمان‌ها در مصرف انرژی بسیار قابل توجه تعیین شده‌است و ساندویچ پانل‌هایی که عایق حرارتی بالایی دارند؛ استفاده گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند که تاثیر بسیار مهمی بر بهره وری انرژی دارد.

سازه ساندویچ پانل‌ مورد استفاده در بخش ساخت و ساز ساختمان‌ها را با عایق حرارتی، محافظت در برابر عوامل خارجی و ایجاد مانع محکم  تولید می‌کنند. آن‌ها از مواد پرکننده فوم کامپوزیت، مقاومت بالا و چگالی کم تشکیل شده‌اند. در حالی که ورق‌های فلزی داخلی و خارجی از عوامل خارجی محافظت کرده و از خوردگی جلوگیری می‌کنند. بنابراین ایمنی در ساندویچ پانل اهمیت زیادی دارد.

اهمیت ساندویچ پانل و ایجاد ایمنی

ایمنی در ساندویچ پانل

مواد اصلی استفاده شده در ساندویچ پانل از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی با عایق حرارتی اهمیت زیادی دارند. فوم پلی اورتان با ضریب رسانایی پایین خود عملکرد عایق بالایی را برای ساختمان‌ها فراهم می‌کند. علاوه بر این، این فرصت را برای دستیابی به فضای زندگی بیش‌تر در ساختمان‌ها از طریق اجازه ساخت پانل‌های نازک‌تر فراهم می‌کند. با توجه به این ویژگی‌های برتر، پلی اورتان به ماده پرکننده ایده آل و ضروری مورد استفاده در ساخت ساندویچ پانل تبدیل شده است که ایمنی در ساندویچ پانل را تامین می‌کند.

کیمپور سیستم‌های ساندویچ پانل KIMrigid را برای تولید فوم پلی یورتان توسعه داده است که سازه‌های ایمن و پایدار را با مقاومت در برابر آتش بسیار بالا و خواص عایق حرارتی عالی تضمین می‌کند.

سیستم‌های ما به دو گروه سیستم‌های ساندویچ پانل پیوسته (PIR و PUR) و ناپیوسته تقسیم می‌شوند. سیستم‌های پیوسته بسته به خط تولید می‌توانند از 2، 4 یا 5 جزء تشکیل شوند. در حالی که سیستم‌های ناپیوسته بسته به سرعت جریان ماشین و زمان قالب گیری، راه حل‌هایی با زمان‌های واکنش متفاوت ارائه می‌دهند. سیستم‌ها در سطوح مختلف مقاومت در برابر آتش، با توجه به الزامات فرموله می‌شوند. ایمنی در ساندویچ پانل بسته به نوع آن متفاوت است. به صورت کلی عواملی همچون عایق میانی، جنس روکش و… تاثیر مستقیمی روی ایمنی انواع ساندویچ پانل دارند.

ایمنی در ساندویچ پانل

ایمنی در ساندویچ پانل ضد حریق

ساندویچ پانل به انواع گوناگونی تقسیم‌ می‌شود که یکی از آن‌ها ساندویچ پانل ضد حریق است که در برابر آتش‌سوزی از مقاومت بالایی برخوردار است. فوم به کار رفته در این نوع مصالح، پلی یورتان یا همان عایق پشم سنگ می‌باشد. این ساندویچ پانل هنگام کار و در حرارت های بالا ذوب نمی‌شود. به همین دلیل از شعله‌ور شدن آتش در آتش‌سوزی‌ها جلوگیری می‌ کند. ساندویچ پانل ضد حریق به آسانی خاموش می‌شود. در ادامه با انواع ساندویچ پانل آشنا خواهیم شد.

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل در انواع گوناگونی تولید و به بازار عرضه می‌گردد. در این قسمت شما را با انواع ساندویچ پانل آشنا می‌کنیم.

ساندویچ پانل متراژ پایین در پوشش سقف‌ها، ساخت کانکس‌ها، ساختمان‌سازی و… کاربرد فراوانی دارد. قیمت ارزان و مقرون به صرفه آن، سبک بودن، مقاومت بالا و نصب سریع از دیگر مزایای ساندویچ پانل متراژ پایین محسوب می‌شوند.

ساندویچ پانل سقفی

با توجه به نام ساندویچ پانل‌ سقفی معلوم است که در پوشش سقف‌ها کاربرد دارد. ساندویچ پانل سقفی به شکل ورق یک رو فویل، دو طرف ورق یک رو، ورق یک رو نایلون و ورق یک رو کاغذ، تولید و به بازارآهن عرضه می‌گردد.

ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری از جمله مصالح ساختمانی آماده بوده  که از دو لایه ورقی که بین آن‌ها فوم به کار رفته، ساخته شده‌است. این ساندویچ پانل از نوع ساده است و مزایای بیشماری همچون پیچ مخفی، اتاق تمیز، دورو نایلون و… دارد.

از این پانل دیواری با ضخامت‌های مختلفی در پروژه‌های گوناگون استفاده می‌شود. ضخامت ۴ الی ۶ سانتی متری این محصول دو ورق آلوزینک دورو، دورو گالوانیزه و همچنین یک رو آلوزینک از بیرون و دارای یک ورق گالوانیزه از قسمت داخلی می‌باشد.

ساندویچ پانل سردخانه‌ای

استفاده از محیط‌هایی سرد برای خراب نشدن مواد و نگهداری آن‌ها به صورت سالم، ضروری است.

نکات ایمنی در رابطه با ساندویچ پانل سقفی

برای محافظت کردن از ساندویچ پانل‌ها و طول عمر طولانی از کشیدن آن‌ها روی زمین خودداری کنید. ساندویچ پانل ها امروزه به عنوان مصالح مدرن ساختمانی محسوب می‌شوند و مزایای بیشماری دارند. برای بهره بردن از این مزایا بهتر است اصول ایمنی استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید. اجرای ساندویچ پانل امروزه بدون کمک به نصاب نیز با روش‌های جدید امکان پذیر است. اما در صورت نداشتن تجربه در این زمینه بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید تا با مشکل مواجه نشوید.

 • سیم بکسل و زنجیر جرثقیل در هنگام تخلیه ساندویچ پانل کمک می‌کند تا از آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود. حتما از زنجیر‌های مخصوص این کار در هنگام حمل و نقل استفاده کنید.
 • ساندویچ پانل‌ها بدون تکیه‌گاه به راحتی شکسته می‌شوند.
 • در زمستان از راه رفتن بر روی ساندویچ پانل‌های سقفی جلوگیری کنید. چون شیب آن زیاد است و سطح لغزنده و لیزی که روی آن ایجاد شده‌است؛ احتمال وارد کردن خسارات جبران ناپذیری به بدنتان را افزایش می‌دهد.
 • حتما در استفاده از ساندویچ پانل‌‌ها از چسب‌های مخصوص پلی یورتان استفاده کنید.
 • از بسته شدن ساندویچ پانل‌ها با پیچ و مهره اطمینان حاصل کنید. هرگز ساندویچ پانل را بدون بستن رها نکنید. توجه داشته باشید که در روزهای طوفانی احتمال ریزش و خورد شدن ساندویچ پانل‌ها بسیار زیاد است.

نکات ایمنی در رابطه با ساندویچ پانل سقفی

عوامل موثر بر ایمنی در ساندویچ پانل

 ساندویچ پانل‌ها معمولا در ساخت سوله‌ها و انبارها استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید این مصالح از جداره تمام فلزی تشکیل شده است که هسته عایق دارد و فاصله دیواره تا هسته آن را فوم پلی یورتان تزریق می‌کنند. عوامل مؤثر بر ایمنی در ساندویچ پانل به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود.

 • مواد اولیه مناسب
 • کیفیت
 • ایجاد عایق‌های حرارتی و رطوبتی
 • پوشش‌های پلی یورتان

پوشش‌های بدنه ساندویچ پانل

ایمنی ساندویچ پانل تا حد زیادی به پوشش آن‌ بستگی دارد در انواع ساندویچ ‌پانل‌‌ها از لایه‌هایی با جنس مختلف استفاده می‌کنند. پوشش ساندویچ پانل به صورت معمول شامل موارد زیر است:

 • ورق‌های فلزی رنگ دار
 • پوشش گالوانیزه
 • ورق و فویل آلومینیومی
 • پلی اتیلن

پوشش بیرونی ساندویچ پانل در معرض عوامل تخریب کننده‌ای همچون نور خورشید و اشعه‌ها، رطوبت، آفتاب, عوامل شیمیایی، خوردگی و… قرار می‌گیرد. به همین خاطر استفاده از مواد ضد خوردگی و پوسیدگی کمک می‌کند تا ساندویچ پانل مدت طولانی‌تری عمر کند.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله بررسی کردید؛ “ایمنی در ساندویچ پانل” معمولا بستگی به نوع آن دارد. ساندویچ پانل سقفی، دیواری، سردخانه‌ای، ضد حریق هر کدام از یک نوع پوشش بدنه تشکیل شده‌اند. هر چند که هر کدام از این ساندویچ پانل‌ها خصوصیات منحصر به فردی دارند؛ اما ماهیت عملکرد همه آن‌ها یکسان است و برای ساخت سوله‌ها، انبارها و… به کار می‌روند.

امتیازدهی