بررسی ساندویچ پانل سردخانه و کاربرد آن در صنعت

ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از انواع ساندویچ پانل است که بیشتر در مواردی که مسئله دما و برودت اهمیت داشته باشد از آنها استفاده می شود. برای مثال از ساندویچ پانل سردخانه ای در ساخت دیوار و سقف اتاقک های سرد خانه ها و یخچال های نگهدارنده مواد غذایی استفاده زیادی می شود. علاوه بر این، پانل های سرد خانه ای برای انبار ای کالاهای خشک و سایر سازه هایی که در آن کنترل درجه حرارت و عایق کاریبسیار مهم است، ایده آل است. به طور کلی استفاده از تمامی ساندویچ پانل ها مانند ساندویچ پانل سقفی و ساندویچ پانل دیواری بسیار آسان و کاربردی می باشد و اجرای ساندویچ پانل می توان با نصب آسان و سریع آن سازه مورد نظر را ساخت و استفاده کرد. در مقاله ساندویچ پانل سردخانه می خواهیم به طور مفصل به شرح و برسی این ساندویچ پانل بپردازیم.

اجرای ساندویچ پانل

برای اطلاعات بیشتر در مورد اجرای ساندویچ پانل کلیک کنید

هر آنچه باید درباره ساندویچ پانل سردخانه و مشخات فنی آن بدانید

همان طور که می دانید، امروزه استفاده از ساندویچ پانل ها در ساخت سرد خانه ها و برای استفاده های صنعتی بسیار رواج بسیار یافته است. ساندویچ پانل سردخانه ای برای ساخت انواع سرد خانه ای برای ساخت انواع سرد خانه بالای صفر درجه، زیر صفر درجه، ویخچال های مراکز صنعتی مثل کارخانه های محصولات پروتئینی و سوپر مارکت های بزرگ کاربرد زیادی دارند. البته کاربرد این صفحات محدود به این مواد نیست. اصولاً در هر کجا که نیازبه سرد سازی وجود دشاته باشد، می توان از این پانل ها استفاده کرد. انبارها، صنایع مواد غذایی، بستنی سازی ها، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی، بیمارستان ها و صنعت دارو سازی، نمونه های دیگری از موارد کاربرد ساندویچ پانل سردخانه ای است.

در برخی از این موارد علاوه بر مسئله برودت، مسائلی مثل بهداشت و تمیزکاری نیز دارای اهمیت است. اینجاست که باز هم یکی دیگر از مزایای استفاده از ساندویچ پانل های سرد خانه ای خود را نشان می دهد. این پانل ها به راحتی شست و شو داده می شوند و همچنین در برابر رشد قارچ و حشرات موذی بسیار مقاوم هستند. یکی دیگر از کاربرد های ساندویچ پانل سردخانه ای، ساخت اتاق بار یخچالی است. از این اتاق بارها برای حمل مواد غذایی مثل گوشت و مرغ  و محصولات لبنی استفاده می شود.

ساندویچ پانل سردخانه ای

مزایا و کاربرد های ساندویچ پانل سردخانه ای

به طور کلی و در یک نگاه مزایای ساندویچ پانل سردخانه به شرح زیر می باشد :

  • حمل و نقل راحت و کم هزینه
  • نصب و مونتاژ سریع
  • استاندارد برای استفاده در سرد خانه ها و یخچال های مواد غذایی و بهداشتی
  • قابلیت شست و شوی بالا
  • عایق در برابر سرما و گرما
  • مقاومت بالا در برابر رطوبت و مواد شیمیایی و قارچ ها

لازکم است بگوییم که شما می توانید با توجه به نیازی که دارید، ساندویچ پانل خود را در اندازه های مختلف سفارش دهید. تمامی ساندویچ پانل ها مانند ساندویچ پانل سرد خانه، ساندویچ پانل متراژ پایین و… در ابعاد مختلف تولید و آماده عرضه می شوند.

 

درباره ساندویچ پانل سردخانه ای چه می دانید

مشخصات فنی ساندویچ پانل سردخانه ای

این ساندویچ پانل مانند انواع دیگر آن از سه لایه اصلی تشکیل شده است، دولایه فلزی در اطراف و یک لایه از جنس فوم عایق در وسط. ساندویچ پانل سردخانه ایمعمولاً دارایضخامت بیشتری نسبت به ساندویچ پانل های سقفی و دیواری است. زیرا ضخامت بیشتر سبب می شود هدایت حرارتی صفحات کاهش یابد. لازم به ذکر است سردخانه هم مانند دیگر ساندویچ پانل ها به نسبت آسان و سریع می باشد. این امر یکی از مهم ترین ویژگی های پانل های سرد خانه ای است.حال بیایید نگاهی به ویژگی و مشخصات سه لایه اصلی در یک ساندویچ پانل سردخانه ای بیاندازیم.

لایه مرکزی

پلی یورتان ماده ای است که در ساخت ساندویچ پانل سردخانه ای به عنوان لایه مرکزی استفاده می شود. هدف از ساخت انواع سرد خانه ایجاد محیطی است که برودت را در خود حفظ کند، از این رو پلی یورتان بهترین گزینه برای ساخت ساندویچ پانل سردخانه ای است. زیرا این ماده پایین ترین ضریب هدایت حرارتی را نسبت به مواد مشابه دارد.

پلی یورتان

پلی اورتان یا پلی یورتان یک ماده شیمیایی است که از واکنش پلی ال ها و ایزوسیانات ها به وجود می آید. فارغ از بحث فورمالیسیون آن، این ماده ویژگی هایی دارد که باعث شده است کاربرد زیادی در صنعت داشته باشد. یکی از آنها ضریب هدایت گرمایی پایین آن است. همان طور که مشاهده می کنید ضریب هدایت گرمایی پلی یورتان اختلاف بسیاری زیادی با متریال سنتی دارد. ضریب هدایت حرارتی آجر 28 برابر ضریب هدایت حرارتی پلی یورتان، 24 برابر ضریب هدایت حرارتی پلی استایرن و 18 برابر ضریب هدایت حرارتی پشم سنگ است.

 

پلی یورتان همچنین نسبت به پلی استایرن و پشم سنگ نیز دارای ضریب انتقال گرمایی پایین تری است. از این مقایسه نتیجه می گیریم پلی یورتان نسبت به تمامی متریال های سنتی و جدید، گزینه مناسب تری برای ایجاد ساخت ساندویچ پانل سردخانه ای است. این ویژگی باعث شده است که ضخامت مورد نیاز برای ساخت دیواره های عایق استاندارد برای انواع سرد خانه و یخچال کاهش یابد. ضخامت استاندارد برای فوم عایق حرارتی سرد خانه هایی که با ساندویچ پانل پلی یورتان ساخته می شود چیزی حدود 5/3 سانتی متر است.

 

این ویژگی باعث خواهد شد که این یخچال ها فضای کم تری را اشغال کنند. البته تعیین ضخامت لایه عایق برای ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از امور تخصصی است که تنها به جنس فوم عایق بستگی ندارد. برای مثال یکی عوامل مهم در تعیین ضخامت مورد نیاز برای یک پروژه، شرایط دمایی است. هر چه قدر که دمای مورد نیاز کم تر باشد، ضخامت فوم عایق باید بیشتر باشد. ساندویچ پانل های سرد خانه ای می توانند برای دمای بسیار پایین نیز ساخته شوند.

صفحات فلزی

در ساندویچ پانل سردخانه ای معمولاً از ورق های گالوانیزه و آلوزینک استفاده می شود. استفاده از ورق آلوزینک و گالوانیزه باعث می شود ساندویچ پانل سردخانه ای در برابر شرایط محیطی مانند رطوبت، خوردگی، سرما و گرما مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

اما نکته مهم در شکل ظاهری آنها است. در پانل های سرد خانه ای، معمولاً ورق های فلزی به شکل نر و مادگی ساخته می شوند. این صفحات به علت ویژگی های ظاهری، در هنگام نصب، لبه های آن به خوبی در کنار هم قرار گرفته و چفت می شوند.

همچنین می توان به کمک چسب عایق آن را درز بندی کرد و به وسیله آنها محیط ایزوله ای را به وجود آورد. چسب عایق ساندویچ پانل با چسب های معمولی تفاوت دارد.

مشخصات ساندویچ پانل سردخانه ای​

سخن آخر

همان طور که ذکر شد، ساندویچ پانل ها به طور کلی از لحاظ هزینه و از نقطه نظر سرعت و اجرا و کیفیت به مراتب مناسب تر از مصالح سنتی می باشد. ساندویچ پانل سردخانه ای یکی از انواع آنها است که تمامی خصوصیات صنعت پسند از جمله، کیفیت بالا، سرعت بالا و هزینه کم را به همراه خواهد داشت. همان طور که اشاره کردیم، “کاربرد ساندویچ پانل سردخانه“ ای بسیار زیاد است و شما می توانید با توجه به نیازی که دارید از این سازه ها در مکان های مختلف استفاده نمایید.

همچنین با توجه به نگرانی هایی که از بابت سبک سازی و کنترل هدر رفت انرژی در صنعت ساختمان وجود دارد، در این قبیل مسائل نیز رضایت متخصصان را به خود جلب کرده است. سرعت بسیار پایین متریال سنتی در پوشش ساختمان ها، سنگینی بیش از حد در بارگزاری ساختمان و همچنین کیفیت پایین و عدم مقاومت کافی در زمان وقوع زلزله، همیشه باعث نگرانی مهندسان ساختمان بوده است. اما طراحی و تولید ساندویچ پانل ها بسیاری از نگرانی ها در این باره را از بین برده است.

ساندویچ پانل سردخانه ای بنابر کاربردهای ویژه آن در صنعت داروسازی، پزشکی، آزمایشگاهی، صنعت تبرید، انبارداری، حمل و نقل و صنایع غذایی کاربرد فراوانی دارد. توصیه ما برای برسی این مزیت ها، استفاده از محصول کارن است. ساندویچ پانل سردخانه ای ام جی سازه یکی از با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار است که از با کیفیت ترین مواد اولیه ساخته شده است.

امتیازدهی