انواع روکش های ساندویچ پانل دیواری

انواع روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری

پوشش‌های پلیمری به عنوان لایه محافظ در ساخت ساندویچ پانل استفاده می‌شوند که به آن‌ها روکش‌ های ساندویچ پانل‌ دیواری گفته می‌شود. ورق فولادی گالوانیزه به خودی خود بسیار قوی است، اما در برابر تأثیرات جوی خارجی، مواد آسیب پذیر است. برای افزایش استحکام و خنثی بودن مواد، برای محافظت از او در برابر تأثیر عوامل نامطلوب، با استفاده از ساندویچ پانل سقفی  و ساندویچ پانل دیواری و فناوری استفاده از ترکیبات پلیمری (یک یا چند لایه) در خارج از پانل فلزی. ترکیب پلیمری مناسب برای همه مناطق آب و هوایی را هستند، دارای خواص محافظتی بالایی نیز می‌باشند و سطح ورق فلزی را کاملا صاف می‌کند. حال که با اطلاعاتی مختصر در زمینه انواع روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری آشنا شدید، با ما همراه باشید تا به اطلاعات کامل در زمینه انواع روکش‌های این محصول بسیار کاربردی و اجرای ساندویچ پانل بپردازیم.

روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری چیست؟

یک راه حل مدرن برای پروژه‌های ساختمانی مسکونی و تجاری، ساندویچ پانل‌ سقفی هستند که به نوعی عناصر کامپوزیتی می‌باشند که انواع دیگر آن نیز می‌توانند برای ساخت کف و سقف استفاده شوند. ساندویچ پانل متراژ پایین که به عنوان پانل‌های عایق نیز شناخته می‌شوند از یک لایه عایق به نام هسته تشکیل شده‌اند که بین دو لایه ساختاری “ساندویچ” شده است. اگرچه اجرای ساندویچ پانل‌ از دهه 1970 به دلیل عملکرد حرارتی برتر، بهره وری انرژی و دوام در مقایسه با ساخت و سازهای چوبی سنتی محبوبیت تجاری داشته‌اند، اما ایده پشت پانل‌های عایق در واقع به دهه 1930 برمی‌گردد.

به لطف پیشرفت در مصالح ساختمانی، ساندویچ پانل‌ها فاصله زیادی با نمونه‌های‌ تولیدی اولیه خود داشته‌اند. امروزه، این پانل‌ها را می‌توان طوری مهندسی کرد که در برابر انواع شرایط داخلی و خارجی مقاومت کنند، که آنها را به گزینه‌ای محبوب برای استفاده داخلی و خارجی تبدیل می‌کند. روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری ضد هوا نیز یک انتخاب عالی برای ساخت واحدهای سردخانه هستند که به شرایط آب و هوایی خاص داخلی برای ذخیره ایمن هر چیزی از غذا گرفته تا دارو نیاز دارند. عملکرد ساندویچ پانل‌های دیواری بسته به مواد مورد استفاده برای هسته و لایه‌های بیرونی آن‌که اغلب به آن روکش می‌گویند متفاوت است. این روزها، محبوب‌ترین مواد برای هسته عبارتند از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی ایزوسیانورات (PIR)، پلی اورتان (PUR)، پشم معدنی (MW) است. اگرچه هر ماده مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما هسته‌های PIR و PUR عموما نسبت به هسته‌های EPS یا XPS در برابر آب و آتش مقاوم‌تر هستند و از پشم معدنی یا مواد دیگر دوام بیشتری دارند. تخته‌های دو طرف هسته نیز گزینه‌های مختلفی دارند که محبوب‌ترین آنها ورق فلز، آلومینیوم، OSB، تخته سه لا، فیبر چوبی سیمانی یا اکسید منیزیم (MgO) است. در این قسمت نیز، انتخاب ماده مهم است، زیرا پانل‌های سایدینگ ساختاری OSB، تخته‌لای‌وود و کامپوزیت سطح عملکرد آتش، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و قالب و دوام را به اندازه “ساندویچ پانل‌ دیواری روکش شده” با ورق فلزی ندارند.

روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری چیست

انواع روکش های ساندویچ پانل های دیواری کدامند؟

“روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری” یک مصالح ساختمانی مدولار هستند که برای روکش ساختمان‌ها و سازه‌هایی که با استفاده از فناوری قاب ساخته می‌شوند طراحی شده‌اند. آنها از سه لایه تشکیل شده‌اند که همان طور که اشاره شد دو ورق از مواد سفت و سخت و عایق بین آنها. بر روی این سه لایه انواع روکش قرار دارد که هر کدام دارای کاربردی خاص می‌باشند. در این قسمت با ما همراه باشید تا در کنار یک‌دیگر به انواع روکش‌های موجود بر روی ساندویچ پانل‌ دیواری بپردازیم.

 • گالوانیزه:

کاربرد پوشش روی در روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری برای جلوگیری از خوردگی یا زنگ‌زدگی سازه فولادی یا آهنی است. کاربرد این محصول بر روی سازه‌های فولادی فرآیندی به نام “گالوانیزه کردن” است. این فرآیند برای اولین‌بار در فرانسه و انگلیس در سال 1837 اختراع و توسعه یافت، که در آن یک ورق آهن یا فولاد در یک حمام روی مذاب غوطه ور شده و خنک می‌شود. روشی به نام “گالوانیزه گرم” می‌باشد و رایج‌ترین روش اعمال پوشش گالوانیزه، گالوانیزه گرم است. با این حال، فرآیندهای مختلف دیگری نیز وجود دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرند. گالوانیزه کردن یک فرآیند مفید است زیرا فولاد معمولا هنگامی که بدون اصلاح مناسب در معرض جو قرار می‌گیرد، به شدت خورده می‌شود. در مقایسه با روی به طور قابل توجهی در برابر واکنش‌های ردوکس الکتروشیمیایی که باید برای خوردگی و تشکیل زنگ انجام شود، مقاوم‌تر است. بنابراین، روی به آهن آلیاژ می‌شود تا حفاظت کاتدی ایجاد کند. افزایش طول عمر فلز، هزینه کمتر و افزایش قابلیت اطمینان پوشش از مزایای کلیدی گالوانیزه است.

 • آلوزینک:

آلوزینک یک پوشش گرم است برای روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری است که به یک لایه فولادی اضافه شده است، دو عنصر فلزی آن یک اثر مانع در برابر خوردگی ایجاد می‌کند. (آلومینیوم موجود در سطح پوشش همراه با محافظ روی). پوشش دو طرفه 55% آلومینیوم، 43.4% روی و 1.6% سیلیکون در یک فرآیند گالوانیزه مداوم اعمال می‌شود که باعث ایجاد نمای جذاب نقره‌ای پوشیده شده می‌شود، یک لایه نازک از اکسید آلومینیوم که در سطح بالایی تشکیل می‌شود ظاهر ساندویچ پانل را برای سال‌ها حفظ می‌کند. پوشش آلوزینک در شرایط میکروسکوپی از ساختار لانه زنبوری است. لانه زنبوری که از آلومینیوم ساخته شده است و تماما حاوی روی است. در این حالت، پوشش آلوزینک نیز نقش محافظ آندی را ایفا می‌کند، به این صورت که با کاهش مقدار روی، و مواد روی پوشش داده شده توسط آلومینیوم، نقش آندی را ارائه می‌دهد. بنابراین هنگامی که ورق‌های فولادی آلوزینک بریده شوند، لبه برش بدون محافظ به زودی خورده می‌شود و این موضوع یعنی حفاظت کاهش می‌یابد. بنابراین باید ورق‌های آلوزینک کمتر بریده شوند و رنگ غنی از روی یا رنگ ضد زنگ که روی لبه برش اعمال شود تا عمر ورق‌های فولادی را افزایش یابد.

 • آلومینیوم و فایبرگلاس:

روکش آلومینیومی روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری است که با استفاده از پوشش نازکی از آلومینیوم در قسمت بیرونی محصول ایجاد می‌شود. روکش فلزی به طور کلی کاربرد یک نوع ماده یا ماده بر روی یک ماده متفاوت است که به طور موثر یک لایه محافظ روی ماده زیرین ایجاد می‌کند.

پوشش فایبرگلاس GRP اصطلاحی مختصر برای پوشش «پلاستیک تقویت ‌شده با شیشه» است. منبع شما که روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری باشد، آماده می‌شود و سپس با یک لایه رزین و سپس یک پوشش سطحی پوشانده می‌شود. این ترکیب مقاومت در برابر خوردگی و دوام عالی را با هزینه اقتصادی به ارمغان می‌آورد.

مزایای ساندویچ پانل دیواری با روکش گالوانیزه چیست؟

استفاده از روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری گالوانیزه برای حفاظت سازه فولادی چند مزیت عمده و قابل توجهی را به شما عزیزان ارائه می‌دهد:

 • کاهش هزینه‌ها. ساندویچ پانل پوشش گالوانیزه قیمت مقرون به صرفه‌تر از بسیاری دیگر از پوشش‌های محافظ معمول مشخص شده برای روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری دارد.
 • طول عمل بالا. طول عمر پوشش‌های گالوانیزه روی اعضای سازه‌ای معمولی در محیط‌های روستایی بسیار بیشتر از ۵۰ سال و حتی در مواجهه با محیط‌های شهری و ساحلی از ۲۰ تا ۲۵ سال بیشتر است.
 • پوشش سخت. یک پوشش گالوانیزه برای روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری دارای ساختار متالوژیکی منحصر به فردی است که مقاومت فوق العاده‌ای در برابر آسیب‌های مکانیکی در حمل و نقل، نصب و سرویس می‌دهد.

ساندویچ پانل دیواری با روکش آلومینیوم چه مزایایی دارد؟

ساندویچ پانل دیواری با روکش آلومینیوم چه مزایایی دارد؟

مزایای استفاده از روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری از جنس آلومینیومی عبارت‌اند از:

 • قیمت: در مقایسه با فرآیندهایی که نتایج مشابهی ارائه می‌دهند، آلومینیزاسیون ( به فرآیند روکش کردن ساندویچ پانل‌ها از آلومینیوم گفته می‌شود) در عمل مقرون به صرفه‌تر است.
 • استحکام تسلیم بالا: آلومینیوم یکی از انعطاف پذیرترین فلزات روی زمین است.
 • تنوع کاربرد: پوشش‌های آلومینیومی را می‌توان برای فولادهای ملایم، فولادهای کم آلیاژ و فولادهای با کربن بالا اعمال کرد و به صورت کلی بر روی تمامی فولادهای استفاده شده در ساندویچ پانل‌ها تاثیر می‌گذارد.
 • مقاومت در برابر اکسیداسیون: پوشش آلومینیوم دو لایه تشکیل می‌دهد که از هسته فولادی محافظت می‌کند. در همان سطح، یک لایه نازک اکسید آلومینیوم تشکیل می‌شود.
ساندویچ پانل دیواری با روکش آلومینیوم چه مزایایی دارد

مزایای ساندویچ پانل دیواری آلوزینک چیست؟

استفاده از روکش فایبرگلاس برای روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری یک ماده منحصر به فرد است که طیف وسیعی از کاربردها را بر اساس خواص فایبرگلاس فراهم می‌کند. مزایای اصلی روکش فایبرگلاس برای ساندویچ پانل‌ها که کاربرد گسترده را تضمین می‌کند:

 • عایق صدا – این ماده یک راه حل کارآمد برای عایق صدا و ایجاد آکوستیک است.
 • مقاومت در برابر ارتعاش بالا – مقاومت در برابر لرزش امکان استفاده از فایبرگلاس را در عناصری که به استحکام و دوام نیاز دارند مانند عناصر موتوردار یا اجسامی که تحت تأثیر باد یا ارتعاشات مکانیکی هستند، می‌دهد.
 • عایق حرارتی – فایبرگلاس به عنوان عایق حرارتی در بسیاری از سازه‌ها و ساختمان‌هایی که با تغییرات سریع دما مواجه هستند، استفاده می‌شود.
 • عایق الکتریکی – خواص الکتریکی ایمنی، عدم رسانایی و عملکرد اشیاء را تضمین می‌کند.

قیمت انواع ساندویج پنل با روکش های مختلف چقدر است؟

هر کدام از موارد ذکر شده در این مطلب دارای انواع روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری مختلف هستند که هر روکش دارای قیمت متفاوت می‌باشد. برای این که بتوانید به راحتی از قیمت انواع ساندویچ پانل دیواری با روکش‌های مختلف مطلب شوید، بهترین روش این است که به سراغ انواع سایت‌های معتبر اینترنتی رفته و یا از طریق ایجاد تماس تلفن با تولید کنندگان از قیمت انواع پانل با انواع روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری مختلف، مطلع شوید.

خرید انواع ساندویچ پانل دیواری با روکش‌های مختلف

برای این‌که بتوانید نسبت به خرید این دسته از محصولات اقدام کنید، بهترین روش این است که از یک فروشنده معتبر این خرید را انجام دهید تا از کیفیت محصول اطمینان کامل را حاصل فرمایید. اگر علاقه‌مند به خرید اینترنتی هستید می‌توانید از انواع سایت‌های اینترنتی که اقدام به فروش آنلاین انواع ساندویچ پانل با روکش‌های مختلف می‌کنند بروید و یا از انواع فروشگاه‌های موجود در سطح شهر به صورت حضوری در این زمینه کمک بگیرید.

خرید انواع ساندویچ پانل دیواری با روکش‌های مختلف

سوالات متداول

 1. انواع روکش‌های مختلف برای ساندویچ پانل های دیواری کدام‌اند؟

روکش آلومینیوم، آلوزینک، فایبر گلاس و گالوانیزه.

 1. از بین روکش‌های ارائه شده، خرید کدام یک مقرون به صرفه‌تر است؟

از بین تمامی روکش‌ها، خرید ساندویچ پانل دیواری با روکش گالوانیزه نسبت به دیگر روکش‌ها مقرون به صرفه‌تر است.

 1. کدام یک از روکش‌‌های اشاره شده عایق صدا می‌باشد؟

روکش فایبرگلاس یکی از بهترین روکش‌ های ساندویچ پانل دیواری است که وضعیتی آکوستیک ارائه می‌دهد.

امتیازدهی
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.