راه های افزایش طول عمر ساندویچ پانل

تعیین طول عمر ساندویچ پانل موردنظر یک سوال مهم است و ممکن است به زودی یک پارامتر مهم در توسعه و طراحی مهندسی عمران باشد. افزایش طول عمر ساندویچ پانل طول عمر مفید ممکن است با کاهش مقاومت یا توسط یک موضوع محدود شود. عملکرد نامطلوب در وضعیت سرویس دهی برای تعیین عمر خدمات، دانش در مورد مکانیسم زوال و تاثیر آنها بر رفتار ساختاری مورد نیاز است. ساندویچ پانل سقفی  و ساندویچ پانل دیواری در برخی موارد، اطلاعاتی در مورد توسعه بارهای مکانیکی و محیطی در طول عمر تمامی مصالح علی‌الخصوص ساندویچ پانل‌ها نیز بسیار مهم است. در این مطلب همراه ما باشید تا به صورت اختصاصی در مورد راه‌‌های اجرای ساندویچ پانل اطلاعات بسیار خوبی را به شما عزیزان ارائه دهیم.

راه های افزایش طول عمر ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل‌ها، سازه‌های مرکب هستند که از لایه‌های مختلف تشکیل شده‌اند. آن‌ها از دو لایه عرشه و یک هسته می‌باشند. اصطلاح پانل از لاتین، فرانسوی و هلندی گرفته شده است. کلمه “panel” و به معنای “یک قطعه ساختمانی مسطح” است. شکل کلی ساندویچ پانل کلمه “ساندویچ” به طور کلی ترکیبی از لایه‌های مختلف آن است.

یک ساندویچ پانل سقفی در ساخت و ساز از سه لایه تشکیل شده است لایه‌های آن یک ماده هسته سفت و سخت نسبتا ضخیم بین دو وجه نازک لمینت شده است. لایه‌های جداگانه ساندویچ پانل به تنهایی تقریبا هیچ ظرفیت باربری ندارند. در یک ساندویچ پانل لایه‌ها دیگر به طور جداگانه عمل نمی‌کنند بلکه در یک فرآیند چسبندگی به هم متصل می‌شوند. فقط همین اتصال صلب سازه را به یک پانل ساندویچی تبدیل می‌کند و ظرفیت باربری را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.

در زمینه راه‌های افزایش طول عمر ساندویچ پانل باید بگوییم که در حال حاضر، عملکرد دوام فقط به صورت کیفی ارزیابی می‌شود. این بدان معناست که از دست دادن مقاومت کششی پانل متقاطع تحت یک آب و هوای شتاب‌دهنده مصنوعی و دوام باید در آن باقی بماند مرزهای معین در یک زمان مقاومت کششی پانل متقاطع به عنوان یک شاخص برای عملکرد بیشتر پانل در نظر گرفته می‌شود.

بسته به نوع الگوی تخریب، این محصول یک ماده اصلی است. پوشش‌های ساندویچی کامپوزیتی که با ساختارهای دو لایه فلزی ساندویچ برای ارائه دهنده یک محیط عایق هسته طراحی شده‌اند، از نظر ساختاری بسیار با دوام و مقاوم هستند. اگر می‌خواهید از بهترین ساندویچ پانل‌ دیواری کامپوزیت استفاده کنید، باید آنهایی را انتخاب کنید که با توجه به مکانی که از آن‌ها استفاده می‌شود بسیار با دوام باشد و با توجه به تغییرات آب و هوایی و بسیاری از موارد دیگر مقاومت خود را از دست ندهند.

حال با توجه به تمامی این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که راه‌های افزایش طول عمر ساندویچ پانل به کارهایی گفته می‌شود که با انجام آن‌ها بر روی یک ساندویچ پانل خام یعنی ساندویچ پانلی که هنوز مورد استفاده در سازه‌ها قرار نگرفته است انجام می‌شود و باعث می‌شود تا اگر به عنوان مثال پس از اجرای ساندویچ پانل ، پانل ها طول عمر نرمال ده ساله دارد، این طول عمر به پانزده الی بیست سال افزایش یابد. این کار به نوبه خود نیازمند یک علم بسیار بالا و استفاده از انواع مواد اولیه بسیار با کیفیت می‌باشد.

راه های افزایش طول عمر ساندویچ پانل چیست

چه مواردی باعث کاهش طول عمر ساندویچ پانل می‌شود؟

موارد بسیاری وجود دارد که می‌تواند در زمینه کاهش طول عمر ساندویچ پانل متراژ پایین تاثیرگذار باشد اما مهم‌ترین آن‌ها ضربه است که تاثیر بسیار مستقیم و منفی بر روی طول عمر این مصالح دارد. ارزیابی خواص مکانیکی باقیمانده یک سازه ساندویچی بخش مهمی از هر مطالعه ضربه‌ای است و تعیین می‌‌کند که چگونه سازه می‌تواند بارگزاری پس از ضربه را تحمل کند.

تحمل آسیب یک ساختار ساندویچی مرکب متشکل از صفحات بافته شده کربن/اپوکسی و یک هسته از فوم های پلیمری  برای افزایش طول عمر ساندویچ پانل مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود پس از این‌که به یک ساندویچ پانل ضربه وارد شد، تا چه مقدار از طول عمر آن کاهش یافته است. به عنوان مثال، اگر ساندویچ پانل‌ها با یک توده در حال سقوط از ارتفاعات زیاد برخورد کنند می‌توانند آسیب بسیاری ببینند و در برخی از مواقع نیز می‌توانند به طور کلی غیر قابل استفاده شوند.

آسیب ضربه شامل لایه لایه شدن و فرو رفتگی دائمی در صفحات و در نتیجه از بین رفتن افزایش طول عمر ساندویچ پانل می‌شود. اگرچه از نظر بصری شاید مشخص نباشد که تا چه اندازه یک ساندویچ پنل پس از ضربه آسیب می‌بیند اما آسیب لایه لایه شدن صفحه کاملا برای ظرفیت تحمل بار پانل ساندویچ مضر است. پس از این‌که یک ساندویچ پنل ضربه بخورد، عواملی مانند رطوبت، حرارت و بسیاری از موارد دیگر به راحتی بر روی بافت آن تاثیر می‌گذارد.

طول عمر متوسط ساندویچ پانل چقدر است؟

عمر کاری ساندویچ پانل به طور متوسط حدود 50 سال است. علاوه بر این، از آنجایی که ساختمان ساندویچ پانل یک پیش ساخته مونتاژ شده است، هر عنصر آسیب دیده ساختمان به راحتی قابل تعویض است. پس یعنی اگر ما از ساندویچ پانل‌ها برای هر سازه‌ای استفاده کنیم، به هنگام از دست دادن تکه‌ای از ساندویچ پانل می‌توانیم آن را با قطعه‌ای تازه تعویض کنیم و دوباره طول عمر اولیه را به آن ببخشیم.

تنها زمانی نیاز است که به صورت کلی یک سازه ساندویچ پانلی تعویض شود که طول عمر پنجاه ساله خود را طی کرده باشد و دیگر نتوان به عنوان یک سازه مستحکم به آن نگاه کرد. ناگفته نماند که اگر از ساندویچ پانل‌ها به عنوان روکش سقفی در مناطق مرطوب و پر بارش استفاده می‌کنید، طول عمری متفاوت برای آن‌ها وجود دارد. طول عمر سقف روکش ساندویچ پانلی (عایق یا غیر عایق) بین 20 تا 30 سال با میانگین 25 سال است. طول عمر سقف را می‌توان در خارج از این محدوده به دلیل متغیرهایی مانند شدت آب و هوا، کیفیت نصب و نگهداری (به ویژه پاکسازی تجمع زباله‌های آلی روی سقف) کوتاه یا افزایش داد.

پوشش ساندویچ پانل سقفی هم ساختار سقف و هم سطح سقف است و برآورد طول عمری که ما در این قسمت به شما ارائه دادیم، فقط به سطح سقف اشاره دارد. اگرچه این سازه می‌تواند بیشتر دوام بیاورد، اما در حدود 25 سال نشتی در اتصالات پانل و یا چشمک مشکلات دیگر در سقف خانه شروع می‌شود. عمر سقف را می‌توان با یک پوشش الاستومری و یا نوار چشمک زن در اتصالات پانل آسیب دیده افزایش داد.

عوامل اصلی طول عمر ساندویچ پانل کدامند؟

همان طور که اشاره کردیم، ساندویچ پانل‌ها مواد کامپوزیتی هستند که از دو صفحه موجدار گالوانیزه یا آلومینیومی رنگ شده پر شده (با PIR، PUR، پشم سنگ) برای عایق حرارتی تولید می‌شوند. ساندویچ پانل‌ها به عنوان مواد پوششی در سقف، دیوار و پارتیشن داخلی یا اتاق‌های سرد ساختمان‌ها، سطح بسیار بالایی از عایق حرارتی، آب و صدا را ارائه می‌دهند.

ظرفیت باربری ساندویچ پانل به چگالی، ضخامت مواد پرکننده و فرم سطوح فلزی آن بستگی دارد. ساندویچ پانل یک راه حل اقتصادی است که در چارچوب تحلیل هزینه ارزیابی شود. ضخامت فلزات (DGS، آلومینیوم) و مواد پرکننده با توجه به منطقه مورد استفاده و میزان باری که تحمل می‌کنند تعیین می‌شود. حال که مواردی به نام گالوانیزه و آلومینیوم اشاره کردیم، می‌توانیم اولین عوامل موثر بر طول عمر ساندویچ پانل را این گونه بیان کنیم:

  • نوع روکش ساندویچ پانل‌ها

انواع پوشش‌های موجود به هنگام ساخت ساندویچ پانل‌ها وجود دارند که بر روی سطح خارجی این محصول قرار می‌گیرند و به صورت کلی باعث می‌شوند تا طول عمر این محصول افزایش یابد. این دسته از روکش‌ها که گالوانیزه، آلومینیوم، فایبرگلاس و دیگر موارد نام دارد، مانند یک سپر از ساندویچ پانل محافظت می‌کند.

  • نوع پوشش ساندویچ پانل‌ها

ساندویچ پانل‌ها موجود در بازار از انواع پوشش‌های مختلفی ساخته شده‌اند که با توجه به محل مورد استفاده از آن، نوع پوشش مورد نظر انتخاب می‌شود که می‌تواند یک رو ورق یا دو رو ورق باشد. البته که موارد دیگری نیز در این باره وجود دارد که می‌توانید از طریق انواع سایت‌های معتبر انواع پوشش ساندویچ پانل‌ها را مطالعه کنید.

  • محل مورد استفاده از ساندویچ پانل‌ها

باید از ساندویچ پانلی استفاده کنید که مناسب با محل مورد نظر شما باشد. هر ساندویچ پانلی برای استفاده در یک آب و هوا و مکانی خاص، ساخت و طراحی می‌شود. باید بدانیم که کدام یک از آن‌ها مناسب محل مورد نظر می‌باشد و سپس بهترین را انتخاب کنید.

عوامل اصلی طول عمر ساندویچ پانل کدامند

روش های نگهداری از ساندویچ پانل در انبار

زمانی که تولید ساندویچ پانل‌ها انجام می‌شود، قطعا با تولیدی انبوه سر و کار داریم. زمانی که تولید انبوه داشته باشیم، نیازمند نگهداری آن‌ها در انبارها هستیم و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا مواردی را برای نگهداری از ساندویچ پانل‌ها در انبار رعایت کنیم. در ابتدا باید رطوبت موجود در انبار را مورد بررسی قرار دهیم. اگر رطوبت بالا باشد، باعث زنگ زدگی خواهد شد و تمامی محصولات از بین می‌روند.

مورد بعدی اما پوشش با مواد ضد ضربه است. همان طور که اشاره کردیم، ضربه می‌تواند تاثیر بسیار منفی‌ای بر روند طول عمر این محصول داشته باشد. باید آن‌ها را طوری قرار داد تا کاملا ضد ضربه باشند. می‌توانید از پوشش‌های بیرونی در این زمینه استفاده کنید.

روش‌های نگهداری از ساندویچ پانل پس از نصب

پس از این‌که نگهداری در حال عادی از ساندویچ پانل‌ها ارائه شد، باید پس از نصب این محصول نیز نگهداری‌هایی را از آن انجام داد تا طول عمر ساندویچ پانل‌ها بالا رود. زمانی که از ساندویج پانل در سازه‌های خود استفاده می‌کنید، باید از بروز هر گونه ضربه با فشار بالا بر روی این محصولات برای جلوگیری کنید.

هم‌چنین، در کنار این موضوع باید در نظر داشته باشید که از ساندویچ پانل‌ها با روکش‌های مخصوص محل زندگی‌ خود استفاده کنید تا رطوبت، آسیبی به این سازه‌ها نزند. به صورت کلی، قبل از خریداری کردن ساندویچ پانل مورد نظر، باید در نظر داشت که در کدام سازه‌ می‌خواهید آن را استفاده کنید تا با توجه به آن ساندویچ پانل را خریداری کرده و سپس نگهداری‌های پس از نصب را انجام دهید.

روش‌های نگهداری از ساندویچ پانل پس از نصب

سوالات متداول

  • آیا پس از نصب این سازه ها نیازمند به نگهداری است؟

پس از این که ساندویچ پانل را نصب کردید نیز باید نسبت به نگهداری آن کوشا باشید.

  • چه موضوعی در زمینه نگهداری این محصول می‌تواند تاثیری بسیار منفی بر روی آن بگذارد؟

ضربه می‌تواند تاثیری بسیار منفی بر روی ساندویچ پانل بگذارد و طول عمر آن را کاهش دهد.

  • به هنگام نگهداری این محصول در انبار به چه مواردی باید توجه کرد؟

باید از بروز زنگ زدگی و ضربه بر روی ساندویچ پانل جلوگیری کرد.

امتیازدهی